Arama motoru optimizasyonu yani başka bir değişle SEO, web sitenin arama motorunda çok daha fazla görünürlük elde etmek amacı için yapılan bir çalışma sistemidir. Google ve başka diğer arama motorlarında daha iyi bir yerde yani sıralama da bulunarak ziyaretçi sayısını artırmak mümkündür. Bu performansı ise daha çok arama motoru kuralına dikkat ederek elde et ek daha kolay olur.

SEO Neden Gereklidir? Ve Neden Önemlidir?

SEO’nun asıl amacı web sitelerini Google veya herhangi bir arama motorunda kelime açısından daha üst sıralara yükseltmektir. Üst sıralarda bulunan web sayfaları çok daha fazla tıklanır. Ne kadar fazla ziyaretçi olursa o web girişimcisi de o kadar mutlu olur. Fakat burada en önemli durum ise nitelikli kullanıcı sayısıdır.

Yani bu durumda genel olarak arama motoru optimizasyonunu çok daha ziyaretçi almak için değil de çok daha fazla niteliğe sahip ziyaretçi almak için yapmanız gerekir. Böyle bir hakkında tecrübeniz yoksa eğer bir SEO uzmanında destek almanız daha iyi olur. Ancak doğru bir uzman SEO bulup bulmadığınızla ilgili emin olmanız gerekir. Çünkü bu durumca bilinçsiz bir şekilde yapılan çalışmaların her biri sitenize ciddi açıdan zarar verebilir. Genellikle pek çok uzman aşağıdaki hususları sunar.

SEO Ne Demek?

SEO, web sitesi trafiğini daha yoğun bir hale getirmek amacı için kullanılan çeşitli teknikler ve stratejileri içerir. Arama motoru tarafından gelen trafik, organik olarak da bilinir. Ziyaretçiler, böyle bir durumda sunulan her bir şeyi aktif olacak şekilde aramakta ve daha da sık bir dönüşüm yapma eğilimine girmektedir.

Rakiplerden daha üst bir seviyede olmak oldukça zor bir iş olabilir ancak arama motoru optimizasyonun başladığı nokta tam da bu alandır. Google ve başka diğer arama motorlarının içeriklerinizi hem okuyup hem anlaması( web sitesini optimize etmek) için mücadeleci bir tavır  sergilenirse, arama sonuç sayfasında çok daha üst bir konumda bulunmanız mümkündür.

Web sitesinin ön kısımda yer alabilmesi için, öncelikli olarak nasıl optimize edilmesi gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Bunun için de en başta arama motorunun nasıl çalışması gerektiği hakkında bilgiye sahip olmanız gerekir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

SERP ’deki sonuçların belirlenmesini sağlayan pek çok unsur bulunur. Bunların en önemlisi ise alaka düzeyi, güven ve uzmanlıktır. Bu sinyalleri anlıyor olmanız ve sitenizi bu durumlar göre optimize ediyor olmanız web siteniz açısından oldukça faydalı olur. Google ve başka arama motoru kullanıcılarına sadece en ilgili ve yetkin sonuçları sunabilmek adına bu faktörlere dikkat etmek gerekir. Google çok kaliteli bir arama motoru olarak tercih edilip kullanılır. Bugünlere gelmesinin en önemli sebebi ise kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaşattığı içindir. Bu kaliteli deneyimi hangi web sitesi yaşatır ise o web sitesini her daim ödüllendirmeyi bilir. Eğer ki sizde Google’a kaliteli bir deneyim yasatma konusunda yardımcı olursanız ödülünüzü kısa süre içerisinde alabilirsiniz. Özellikle kaliteli içerik üretme, web sitesini kurallara göre optimize etme ve arama motoru için değil de ziyaretçiler için çalışma sergilemek gibi durumlardır.

Siteniz İlk Sayfada Yer Alsın!

Tecrübeliyiz ve birçok sektöre hizmet sunduk! Sitenizin ilk sayfada çıkmasını istiyorsanız ya da merak ettiğiniz sorulara yanıt almak için şimdi ziyaret edin.