Tek Sayfa Web Sitesi

Web sitesi hizmeti almak isteyen her işletmenin ihtiyacı farklılık gösterir. Sunulan hizmetlerinin genişliği, dijital reklamlardan ne tarzdan verim almak istediği gibi birçok soru daha ne tarzda bir web sitesi istediğini daha iyi yansıtır. Tek sayfa web sitesi fiyatları ve işletmenin ihtiyaçları tamda bu noktada karşımıza çıkar.

Bu yazı içerisinde tek sayfa web sitesi fiyatları başta olmak üzere yaprak site olarak adlandırdığımız ya da bir başka ismiyle kartvizit site olarak adlandırdığımız web site türünün avantajları ve dezavantajlarını birlikte inceleyeceğiz.

Tek Sayfa Web Sitesi Nedir ?

Her işletmenin ihtiyaçları farklıdır. Mesela su arıtma sistemi satan bir işletmeyle, tercüme bürosunun web sitesinden beklentileri ve dijital pazarlama süreçleri istesekte, istemesekte farklılık gösterir.

Tek sayfalık web siteleri; Ürünlerini/Hizmetlerini kısa ve net biçimde tanıtmak isteyen şirketler için en ideal seçenektir. Özellikle sadece bir iki ürünü ya da hizmeti olup, bilgi formu üzerinden ya da potansiyel müşterilerinin kendisini aramasını isteyen işletmeler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ürün ya da hizmetlerini kısa kısa tanıtmak isteyen ve öyküleştirmek isteyen işletmeler için en iyi tercihtir. Fakat daha kapsamlı ve otoriter bir imaj çizmek isteyen işletme ve şirketler için çokta uygun olmadığını belirtmekte yarar var.

Tek Sayfa Web Sitesi Fiyatları Ne Kadar ?

Tek sayfa web sitesi fiyatları tamamen sunulacak hizmeti ve hazırlanması gereken grafiklere göre değişiklik göstermektedir. Sanılanın aksine tek sayfa olması süreci hızlandırmaktan öte tüm adımların emin ve net atılması gerektiği için daha uzun dahi sürebilir. Çünkü süreci öyküleştirmek, sosyal kanıtlar sunmak ve potansiyel müşterinin güvenini kazanmak için izlenmesi gereken yollar gibi birçok sebepten dolayı harcanan süre ve emek artmaktadır.

 Tek sayfa web sitesi fiyatları ortalama olarak 3000 Türk Lirası ile 5000 Türk Lirası arasında kurulacak sisteme ve açılış sayfasına göre farklılık göstermektedir.

Peki, Avantajları Nelerdir ?

Potansiyel Müşteri Yakalamak: Genel olarak ürün ve başvuru formundan oluşan bu siteler; Doğru pazarlandığı takdirde kurumsal ve kapsamlı bir web sitesi kadar hatta çok daha fazla potansiyel müşterinin form bırakması oranına ulaşabilir. Elbette bu durum pazarlama modeli ve sürecin doğru yönetimine göre değişiklik gösterebilir. Adımlar doğru atıldığı ve süreç doğru yönetildiği takdirde başarılı sonuçlar elde etmek içten bile değil.

Hikayeleştirmek: Aslında çoğu zaman hizmetten çok pazarlamacının bize sunduğu hikaye ve deneyimi satın alırız. Bu durum tüm web sitelerinde geçerli. Lakin tek sayfalık web siteleri doğrudan hizmet ve ürüne odaklandığı için bunu daha kapsamlı, hikayeleştirilip müşteriye daha cazip hale getirilerek satın alma ve karar verme sürecine katkı sağlanabilir.

Daha Kompleks Tasarımlar: Tek sayfalık web sitesinin uyumunu sağlamak çok daha pratiktir. Çünkü tüm siteye göre değil, tek sayfaya bağlı olarak düzenlemeler yapılabilir.

Yüksek Reklam Geri Dönüşümü: Bir işte uzmanlaşmış veya tek bir ürünü sunan hizmetler çok daha çekici gelebilir. Mesela korse satın aldığımızı düşünelim. Birden fazla ürünle birlikte korse satan bir yerimi, yoksa sadece korse satan bir yerimi tercih edersiniz.

Dezavantajları Nelerdir ? 

Fazla Ürün/Hizmet İçin Uygun Değildir:Tek sayfalık web siteleri genel olarak tek bir ürünü satmaya yönelik hazırlanır ve bu şekilde tasarlanır. Zaten yapısı ve kullanılma amacıda budur. Eğer daha geniş bir ürün gamı veya daha fazla hizmet sunmak istiyorsanız uygun değildir. Tek sayfa olduğu için ne kadar fazla hizmet eklenirse, o kadar uzun bir sayfa olur ve potansiyel müşterinizde birçok soru işareti oluşturur.

Kurumsal Bir Görüntü Çizmez: Otorite konusunda kurumsal web tasarım ya da tüm ürünlerini sunan bir e-ticaret sitesi kadar otoriter bir duruşu olmayacağını ve genel olarak tek ürünü satan bir işletme gibi duracağını unutmamak gerekir. Kısa süreli veya potansiyeli olan ürünler için tek sayfalık web sitesi uygunken, daha uzun süreli planlarınız varsa çokta hitap etmiyor olur.

Blog ve Diğer Alanlar: Sitenizin güncelliğini gösterecek blog ya da yeni sayfalar ekleme konusunda ne yazık ki sınıfta kalacaktır. Çünkü tek sayfadan oluşur ve tek bir sayfaya bu kadar içerik eklenmesi ne sağlıklı, ne de pazarlama konusunda mantıklıdır.

Sonuç;

  • Kısa süreli ve online reklamlarla satış yapacak,
  • Kısıtlı ve mümkünse tek bir ürün/hizmet satacak,
  • Müşteri formu ya da telefon ile satış yapacak,
  • Ödemelerini Havale/EFY ile alacak işletmeler,

uygundur. Fakat daha uzun süreli ve kapsamlı projeleriniz için sizi yarı yolda bırakabileceğini unutmamakta yarar var.

 

Çağatay Güney
Çağatay Güney

Kariyerime 16 yaşındayken Wordpress ile kurduğum ilk siteyle başladım. Ardından bir web sitesini kurmanın tek başına yeterli olmadığını fark edip; Dijital Pazarlama (SEO, SEM) ile tanıştıktan sonra dijital dünyanın işletmelere ve bana neler sunabileceğini bizzat ve farklı yöntemlerle deneyerek öğrendim.
Nisan 2022'de TanıtımX Dijital ile birlikte birçok farklı KOBİ'nin büyümesine ve maksimum reklam geri dönüşümüyle işletmesini büyütmesine katkı sağladık.