CPM Nedir ?

Reklam verirken, çeşitli fiyatlandırma yöntemleri arasından seçim yapabilirsiniz; Özellikle CPM dediğimiz kavram bu noktada karşımıza çıkmaktadır. Peki, CPM nedir ?

Tıklama Başına Maliyet (CPC), Binbaşı Maliyet (CPM) ve Edinme Başına Maliyet (CPA), çevrimiçi medya platformları tarafından yaygın olarak kullanılan faturalandırma yöntemleridir. TBM, reklamların tıklanma sayısıyla, BGBM gösterimlerle ve EBM, dönüşüm sayısıyla hesaplanır.

CPM Nedir ?

CPM, Bin Gösterim Başı Maliyet anlamına gelmektedir. Yani 1000 kişiye reklamınız gösterildiğinde ödeyeceğiniz ücret anlamına gelmektedir. Özellikle Instagram reklam yönetimi ve Google reklam yönetimi alanında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Aslında BGBM veya bin gösterim başına maliyet, reklamın bin gösterimi başına oluşturulan harcamayı temsil eden bir ölçümdür. Elbette bunlar gerçek anlamda izlenimler değil, belirli bir reklamın internette kişiye gösterilme sayısıdır. Özellikle fiziki olarak broşür dağıtımı ya da alternatif bir yönteme kıyasla çok daha avantajlıdır. 🙂

Ödeme yöntemi olarak BGBM’yi seçerken, reklamveren , reklam yayıncısına her bin gösterim için önceden belirlenmiş bir tutar ödemeyi kabul eder. Bu, yayıncıya gösterilen her reklam için ödeme yapılması ve onlara daha fazla kâr öngörülebilirliği sağlanması anlamına gelir. Fakat bazı platformlarda belirli bir tutar harcadıktan sonra bu rakamı görebilirsiniz.

Ancak, 1.000 kişi tarafından görüntülenmesi için reklam sitesinin çok fazla trafiğe sahip olması gerekir, bu nedenle bu tür kampanya fiyatlandırması çoğunlukla iyi bilinen haber portalları veya bloglar tarafından kullanılır.

BGBM, örneğin bir şirketin veya ürünün marka bilinirliğini artırmayı amaçlayan marka bilinci oluşturma kampanyalarında kullanılır. Ayrıca iyi yapılandırılmış bir pazarlama alanına ve net bir stratejiye sahip orta ve büyük ölçekli şirketler için uygun bir stratejidir.

Bu da ilginizi çekebilir: Web sitesi fiyatları ne kadar ?

CPM Nasıl Hesaplanır ?

CPM hesaplamak kafa karıştırıcı durabilir. Fakat sanılanın aksine çok basit bir formüldür. Mesela TanıtımX Dijital Pazarlama Ajansı, 1000 liralık reklam verdi. Bu reklam toplamda 250.000 kişiye gösterdi. Maliyetin, Gösterim Sayısına Bölünmesi ve sonra 1000 ile çarpıldığında; Ahmet 1000 kişiye (CPM’e) reklam göstermek için toplam 4 Türk Lirası harcamıştır.

 

Çağatay Güney
Çağatay Güney

Kariyerime 16 yaşındayken Wordpress ile kurduğum ilk siteyle başladım. Ardından bir web sitesini kurmanın tek başına yeterli olmadığını fark edip; Dijital Pazarlama (SEO, SEM) ile tanıştıktan sonra dijital dünyanın işletmelere ve bana neler sunabileceğini bizzat ve farklı yöntemlerle deneyerek öğrendim.
Nisan 2022'de TanıtımX Dijital ile birlikte birçok farklı KOBİ'nin büyümesine ve maksimum reklam geri dönüşümüyle işletmesini büyütmesine katkı sağladık.